Samozřejmě, že i na Madagaskaru existuje zdravotní péče. Její úroveň se však značně liší v závislosti na tom, kde se na tomto ostrově právě nacházíte. Ta nejlepší je k dispozici v hlavním městě Madagaskaru. Slušná zdravotní péče je také ve větších městech. Situace se však dramaticky mění mimo města, tedy na venkově. Tam je třeba počítat s tím, že je na velmi nízké úrovni. Pokud by došlo k tomu, že se po zdravotní stránce ocitnete ve velmi vážném ohrožení, je jednou z variant také opuštění Madagaskaru a vyhledání péče například v blízké Jihoafrické republice, nebo ve vaší rodné zemi. To jsou však samozřejmě extrémní případy, které nejsou na denním pořádku. Určitě si tedy před odletem na Madagaskar sjednejte kvalitní cestovní pojištění. Zdaleka vám nemusí jít o život, aby vás zdejší zdravotní péče stála velké peníze.
Zdravotní situace na Madagaskaru a endemické nemoci
Dobrou zprávou určitě je, že se na tomto ostrově podařilo vymítit endemické nemoci. Žádné očkování před cestou není tedy povinné. Existuje však seznam doporučených očkování. Tento seznam uvádí očkování proti žloutence typu A, případně i typu B (při delších pobytech na Madagaskaru). Dále očkování proti žluté zimnici, tyfu, tetanu a užívání antimalarik. Záleží tak čistě na vašem uvážení, zda a případně, která očkování podstoupíte.
Další praktické rady a zásady, které je velmi moudré dodržovat, protože jsou důležité pro váš bezproblémový pobyt na Madagaskaru, jsou následující. Tekoucí vodu je před jejím pitím nezbytné nejen převařit, ale také přefiltrovat. Maso, ale i vejce je třeba velmi dobře tepelně zpracovat. Pokud budete umývat například ovoce nebo zeleninu, používejte výhradně převařenou vodu, nebo vodu balenou. Nepijte nápoje s ledem a pozor také na zmrzlinu, která není balená, ale koupíte ji u pouličních prodavačů. Tyto rady týkající se stravování a hygieny uplatníte i řadě dalších zemí, proto pokud jste již zkušenějšími cestovateli, jistě se nejedná o žádné převratné novinky.