Rostliny na Madagaskaru

Baobaby

O tom, že je na Madagaskaru co objevovat, není pochyb. Velmi jasně o tom vypovídá číslo 13 tisíc. Je to počet druhů kvetoucích rostlin, které zde rostou. Ještě úchvatnější na tomto údaji je to, že více než 80 procent z těchto 13 tisíc tvoří druhy endemické. Tím, že se Madagaskar po dlouhá tisíciletí vyvíjel doslova v izolaci, dal vzniknout mnoha jedinečným rostlinám i zvířatům. Má svůj vlastní ekosystém, což je jedním z důvodů, proč je i jeho flóra tak rozmanitá.

Lze jej rozdělit do tří různých bioklimatických zón. Vlhké klima, sušší klima a pouštní krajina. Tato rozdělení se výrazně podílejí na tom, jakou má Madagaskar tvář. Vlhké klima najdeme v jeho centrální části a podél východního pobřeží, sušší klima je na severu a západě a jih a jihozápad definuje pouštní krajina. Na ostrově se tedy setkáme s vegetací, která zahrnuje nejen deštný les, ale také savanu, mokřady, suchou a trnitou buš, nebo suchý opadavý les. Proto je zde krajina a příroda tolik specifická, jedinečná a bohatá na stovky i tisíce druhů.

Poznejte Madagaskar - dostupná cena a hotely s nejlepším hodnocením

Asi nejznámějším představitelem zdejší rostlinné říše je baobab. Je to mohutný strom, který si díky svému originálnímu vzezření určitě s jiným nespletete. Zejména v době, kdy je bez listů připomíná jeho koruna spíše jeho kořeny. Místním obyvatelům často slouží jako zásobárna vody, protože ji ukládá ve svém statném kmenu. Pokud milujete orchideje, pak je pro vás Madagaskar jako stvořený. Obdivovat zde můžete až na tisíc druhů. A více než 80 % z nich nenajdete nikde jinde na světě. Své nezastupitelné místo zde mají také desítky druhů nejrůznějších kapradin, řada z nich je opět endemických.

K nejpozoruhodnějším zážitkům většina turistů řadí návštěvu trnitého buše. Tuto část naprosto jedinečného kousku přírody nemají k čemu přirovnat. Jedná se o les, jež je tvořen obrovskými „kaktusy s trnitými chapadly“, nechybí zde ale ani chobotnicové stromy, stromové pryšce a další netypické rostliny. Celkový dojem z trnitého buše lze přirovnat k návštěvě míst, která byla na naší planetě dávno v minulosti.