Madagaskar co navštívit

Madagaskar a příroda

Madagaskar je sám o sobě jedním obrovsky zajímavým místem. To je však samozřejmě příliš široký pojem. Jaká místa byste si tedy neměli nechat při jeho poznávání ujít? Jaká místa na Madagaskaru navštívit? Je jich celá řada, stačí si jen vybrat, nebo je postupně objevovat všechna. Záleží na tom, kolik máte času a v jakém ročním období se sem vydáte.

To, že vás zaujal právě Madagaskar, s obrovskou pravděpodobností znamená jediné. Vaši pozornost a dost možná také obdiv si získala jeho rozmanitá flora i fauna. Určitě byste tedy měli navštívit některé z jeho národních parků. Nejnavštěvovanějším je Národní park Isalo. Jeho rozloha čítá přes 800 km čtverečních. Na takové ploše můžete objevovat místní krásy i zajímavosti, a to nejen po dobu několika málo hodin. Pokud toužíte po opravdovém zážitku a dobrodružství, zůstaňte tu třeba několik dní. Nudit se určitě nebudete. V případě, že si váš zájem získali lemuři, konkrétně druh indri, který je mimochodem ve velkém ohrožení, pak nevynechejte Národní park Analamazaotra a Andasibe-Mantadia. Lemuři, kteří jsou až metr vysocí a váží deset kilogramů, jsou bez přehánění nezapomenutelní.

Poznejte Madagaskar - dostupná cena a hotely s nejlepším hodnocením

Národních parků a přírodních rezervací je na Madagaskaru mnohem víc. A všechny jsou výjimečné tím, že se na jejich území stále ještě daří zachovávat jedinečnou přírodu. Přírodní rezervace Tsingy de Bemaraha vás naláká na krasové úvary, které vypadají jako jehly nebo věže, jezera, mangrovové porosty, nebo úchvatný kaňon řeky Manambolo. Je to doslova rád pro lemury, ptáky, plazy i obojživelníky. 

Plantáž Millot je dalším místem, které stojí za to poznat. Odtud pochází vyhlášené madagaskarské organické kakao, pěstují se zde nejrůznější druhy koření a získávají se éterické oleje. Na plantážích se nejen kocháte očima, ale díky znalostem a zkušenostem místních průvodcům zjistíte mnoho zajímavých informací o rostlinách, které se zde pěstují. Nemusíte se bát zeptat na cokoli, co vás zajímá v souvislosti s jejich jejich pěstováním nebo zpracování plodin.

A aby toho z přírodních krás nebylo málo, nevynechejte ani botanickou zahradu ve městě Toliara. Botanická zahrada Arboretum d’Antsokay je úžasným místem ze kterého se tají dech. Hustý trnitý les o rozloze 400 000 metrů čtverečních, 900 druhů palem, muzeum nebo naučné centrum. Vše můžete obdivovat a dopodrobna prozkoumat. V zahradě je totiž hned několik bungalovů, ve kterých se můžete ubytovat.

Abychom však neopěvovali jen místní přírodu, podívejme se i do hlavního města. V něm se mimochodem získávají povolení ke vstupu do národních parků a rezervací. Jmenuje se Antananarivo, zkráceně se mu říká Tana. Vzniklo na počátku 17. století. Za dob francouzské kolonizace, zde byly postaveny budovy, které jsou dodnes obdivovány turisty. Patří k nim třeba prezidentský palác. Za návštěvu však stojí i opevněný palác, či muzeum Andafivaratra. K vidění je toho ale ještě víc. Palác královny se pyšní dochovanými hrobkami králů i královen i sbírkami nejrůznějších artefaktů. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani dvě místní katedrály, jedna je katolická, druhá anglikánská. A byla by škoda neprojít si zdejší trh Zoma. Jestli toužíte po suvenýrech, pak budete na tom správném místě. Koření, řemeslné výrobky všeho druhu, knihy a desítky dalších věcí čekají na své nové majitele.

Ostrov Svaté Marie na Madagaskaru

Doslova na dohled od pobřeží Madagaskaru leží ostrov Svaté Marie. Zahrňte jeho návštěvu do svého programu na Madagaskaru. Najdete zde jediný dochovaný pirátský hřbitov na světě. Má nezaměnitelnou atmosféru, která vás přímo vtáhne do historie tohoto místa. Kdysi tu žili piráti z celého světa, z Anglie, Francie, Portugalska a dalších zemí. Aktuálně zde z původních stovek hrobů zbylo třicet, většina z nich je z 18. století. Nejen čas se podepsal na jejich zkáze, svůj podíl na ní nesou cyklony, které se sem vrací. Dokud tedy máte šanci vidět na vlastní oči hroby skutečných pirátů, využijte ji a probuďte v sobě alespoň na malou chvíli své dětské fantasie.

Ale ještě alespoň na skok zpátky k přírodě. Blízko města Morondava máte jedinečnou možnost spatřit jeden ze symbolů této země – alej baobabů. Ty lemují cestu vedoucí na sever od Morondavy ve vzdálenosti několika set metrů. Přitom jsou tito jedineční a majestátně vzhlížející obři vysocí až 30 metrů. Věřte, že vám tento pohled zůstane zarytý do paměti dost možná navždy. Tato oficiálně uznaná přírodní památka byla před několika lety ohrožena požárem. Díky schopnosti baobabů nasáknout do svých kmenů velké množství vody, neutrpěly dospělé stromy výraznější škody.

Hory, pouště, pralesy, endemické druhy živočichů i zvířat, kulturní památky, vodopády, koloniální stavby a mnoho dalšího. Míst k poznávání je na Madagaskaru nespočet. Načerpejte užitečnou inspiraci a vydejte se za vlastním poznáváním Madagaskaru.