Zvířata na Madagaskaru

Chameleon

Jet na Madagaskar a neobjevovat krásy přírody a nepoznávat zdejší faunu a rostliny by byl doslova hřích. Samozřejmě, že nejvíce zvířat, z nichž mnohá jsou typická právě pro tuto zemi, uvidíte v národních parcích a přírodních rezervacích. Zvířata, která zde žijí, si mohou užívat zachovalé přírody. Za to, že tomu tak je, vděčí Madagaskar tomu, že se zde systém chráněných území začal prozřetelně budovat už v roce 1927. Madagaskar tak patří k jedněm z prvních zemí, které si uvědomily, že bez vzniku chráněných území by zde brzo nemusela zůstat příroda žádná. Mimo tato území totiž dochází vlivem těžby dřeva k velkému narušování flóry i fauny.

Madagaskar a lemur

Typickým zvířetem, které je neodmyslitelně spjato s tímto tajuplným ostrovem, je lemur. Celkem zde bylo objeveno přes sto druhů těchto primátů a ve volné přírodě je nenajdete nikde jinde na světě. Živočichem, o kterém dost možná uslyšíte poprvé, je bodlín bezocasý. Jedná se o drobného hmyzožravce, se srstí, bodlinami a špičatým čumákem. Dalším pozoruhodným a velmi vzácným zvířetem, které odtud pochází, je orel madagaskarský, jehož populace v současnosti zahrnuje cca 50 posledních párů těchto jedinců. Ptačí populace je zde vůbec velmi pestrá, bavíme se asi o 250 různých druzích. A více než sto z nich jsou endemickými druhy.

Poznejte Madagaskar - dostupná cena a hotely s nejlepším hodnocením

A jaká další zvířata najdeme na Madagaskaru?

Mezi další typické představitele této úchvatné fauny řadíme madagaskarské kaloně. Na své si přijdou také obdivovatelé nejrůznějších druhů plazů. Nechybí zde leguáni, hadi, želvy, gekoni, chameleoni nebo krokodýli. Věděli jste, že největší druh chameleona měří až 70 cm? Fosa madagaskarská je zdejším zástupcem šelem, kterých je obecně na Madagaskaru pomálu. Ty velké zde nenajdete vůbec. Zato žábám se v deštném pralese vede výborně. Je jich tu přes 200 druhů. A nesmíme zapomenout ani na nádherné motýly, kteří si zde bezstarostně poletují.

Pokud by vás snad od návštěvy Madagaskaru odrazovala myšlenka na nebezpečí ve spojení s jedovatými živočichy, můžete své obavy hodit za hlavu. Madagaskar je v tomto ohledu bezpečnou zemí. Ani zdejší hadi nejsou jedovatí.